DOMAİN PİYASASI

Domain piyasasına her yerde olduğu gibi büyük oyuncular yön verir, küçük ve orta ölçekli oyuncular ise büyük oyuncuların yapacaklarını tahmin edip yatırımlarını ona göre yaparlar.

Yatırımlar bu zamana kadar 3-4 karakter domainler ve jenerik domainlere olmuştur.
Elinizdeki yatırımları sedo.com ya da moniker.com da satabilir ve o sitelerden domain alabilirsiniz.

3 Karakter Domainler

Yıllar önce çoğu kişinin aklına gelmeyen, 7-8 sene önce çoğu boşta olan 3 karakter domainler günümüzde on binlerce dolarlara alıcı bulmaktadır. 3 karakter domainler 2 grupta sınıflandırılır. 3 karakter domainlerin fiyatları aşağıdaki adresten takip edebilir, yükselmeleri ve inişleri görebilirsiniz.
http://www.3character.com/priceguide.html

3 Harf Domainler (LLL.com)

Sadece İngiliz alfabesindeki harflerden oluşan, 3 harfli domainler bu kategoriye girer. Örnek : sth.com, hmn.net, tyh.org

Toplam olarak 3 harf domain sayısı 17.576′dır. Sayısı az olduğundan dolayı kıymetlidir. Fiyatları .com, .net, .org şeklinde büyükten küçüğe doğru gider. Sesli sessiz harf dizilimi, bir şirketin yada bir kelimenin kısaltması olması fiyatını 10’ a katlayabilir.

3 Rakam Domainler (NNN.com)

3 harf domainlere nazaran çoğu zaman daha fazla para eden 0 ile 9 arasındaki 3 rakamdan oluşan domainlerdir. Örnek : 145.com, 007.net, 206.org gibi.

Toplam olarak 3 rakam domain sayısı 1000’dir. Sayısı az olduğundan dolayı kıymetlidir.Fiyatları her zaman olduğu gibi .com, .net, .org şekildedir. İlk rakamı 0 olan domainler diğerlerine göre daha düşük fiyatlıdır, aynı rakamlardan oluşan domainlere ise fiyat biçmek imkansızdır.

4 Karakter Domainler

2006 yılında büyük bir kısmı tükenen, 2007 yılında ise boşta hiçbir kombinasyonu kalmayan 4 karakter domainler günümüzde 500 dolara kadar alıcı bulmaktadır. 4 karakter domainleri iki grupta sınıflandırılır.

4 Harf Domainler (LLLL.com)

Harf-Harf-Harf-Harf.com şeklinde 4 karakterden oluşan domainler bu gruba girer, dünyada toplam olarak 456.976 adet .com LLLL domain bulunur, diğer uzantıları maddi değer ifade etmez, .com her zamanki gibi buradada popülerdir. Bu piyasayı gene büyük şirketler oluşturmuştur, fakat hiçbir zaman 3 harfli .com domain kadar popüler olmayacaklardır.

4 Rakam Domainler(NNNN.com)

Rakam-rakam-rakam-rakam.com şeklinde 4 karakterden oluşan domainler bu gruba girer dünyada toplam olarak 10.000 adet bulunur. Sayısı LLLL.com’ dan ortalama 45 kat daha az olduğu için geleceği parlaktır.

“DOMAİN PİYASASI” için 0 Yorum yapılmış.


  1. Yorum Yapılmamış

Yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmanız gerekiyor.


programlama nedir - pascal programlama - c programlama - programlama delphi - java programlama - program - visual basic - program yapma
eXTReMe Tracker